GALAKSİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2035 sırrı ne?

30-05-2017 12:38

Sabah gazetesi yazarı Okan Müderrisoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 hedefleri ile 2053 vizyonu arasındaki döneme neden 2035 yılını eklendiğini kaleme aldı. İşte Türkiye'nin yüzleşmesi gereken yeni sorunlar...

Sabah gazetesi yazarı Okan Müderrisoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 hedefleri ile 2053 vizyonu arasındaki döneme neden 2035 yılını eklendiğini kaleme aldı. Müderrisoğlu, Türkiye’nin önündeki fırsat pençesinin artık kapanmaya başladığını belirterek yüzleşmemiz gereken yeni sorunları anlattı.

İşte Okan Müderrisoğlu’nun dikkatleri üzerine çektiği “Neden 2035?” başlıklı şöyle:
Dikkatli gözlerden kaçmadı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2023 hedefleri, 2053 vizyonu kapsamındaki değerlendirmelerine son dönemde, "2035 yılını" da ekledi. Cumhurbaşkanı, 2035'i bir "ara istasyon" olarak görüyor. Esasen 2035, kritik bir tarih. Neden? Çünkü Türkiye'nin önündeki "fırsat penceresinin" yavaş yavaş kapanmaya başladığını işaret ediyor. Yani, bugün övündüğümüz genç ve dinamik nüfus perspektifi 2035'in bitimiyle birlikte değişiyor. Cumhurbaşkanı'nın, "3 çocuk" telkini, Türkiye'nin 18 yıl sonrasında orta yaşlı ve giderek yaşlı nüfus sarmalına girmemesi için önem taşıyor. Ülkemiz, gelişmiş ekonomilerdekine benzer sosyal güvenlik, yaşlı bakımı, tedavisi gibi bugüne göre hayli farklı ve özellikli sorunlarla yüzleşmeye hazırlanıyor.

***
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, AK Parti'nin başına dönmesi, "parti teşkilatları, hükümet ve bürokrasi" arasındaki çarkları hızlı çevirme düşüncesi, önümüzdeki dönemde Türkiye'nin "orta gelir" ve "orta demokrasi" tuzağına düşmemesi açısından çok büyük anlam ifade ediyor. 16 Nisan referandumu gösterdi ki teknolojik ve ekonomik gelişmeler ancak siyasi dönüşümlerle tahkim edildiği sürece değer kazanıyor. Gerek 15 Temmuz 2016 gerekse 16 Nisan 2017 tarihleri Türkiye için bir milat oldu. Milletimiz, "Demokratik kazanımların korunup ileriye taşınmasını, kalkınma alanında yeniden büyük hamleler beklediğini" çok açık biçimde ortaya koydu. Darbeye karşı durdu, sistem değişikliğine "evet" dedi. Milletin siyasi kırılma anlarında gösterdiği tavrı, siyaset kurumunun tam ve doğru okuması gerekiyor. İşte bu yüzden Cumhurbaşkanı, AK Parti'yi ve hükümeti, ilk günkü ruhla yeniden inşa etmeyi hedefliyor. Bugünden, 2019'a kadar uzanan dönem, tıpkı AK Parti'nin ilk yıllarındaki gibi bir atılım ve reform dönemi olmak zorunda.
***
Cumhurbaşkanı'nın istediği 6 aylık yol haritasını ise uzun vadeli bakış açısından uzak düşünmemek lazım. Bütün bakanlıklardan istenen, 2023 vizyonunu hesaba katarak, ilk etapta 2017 sonuna kadar yapılacak işleri net takvime bağlamaları, 2019'daki tarihi seçimleri de kazandıracak icraatları gerçekleştirmeleri üzerine. İşte bu nedenle, kabine değişikliği konusu hâlâ gündemde. Bu husus öylesine ciddi beklenti haline geldi ki Ankara'da bürokrasi hız kesti. "Bakan toto" haberleri, bilhassa yapısal reformların tasarlandığı bakanlıkları adeta esir aldı. Sadece bu nedenle dahi kabine revizyonunun Ramazan içinde tamamlanması ve Bayram sonrasında yoğun mesai ile başlanması elzem oldu. Lakin bu değişimin, klasik isim değişikliğinin ötesinde yorumlanması gerekli. Gerekçesi de gayet açık. Artık, Cumhurbaşkanı partisinin ve hükümetin başında. Direktifler, doğrudan icraya yansıyacak. "Olsa olsa"ya varan tahminlere lüzum kalmayacak. Oyunu, siyasi teknik direktör kurgulayacak. Parti ve hükümet kimyası da bu sayede korunacak ki AK Parti, beklentileri karşılayabilsin.
 YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

YAZARLAR
Ahmet Kekeç

Ahmet Kekeç

Sessiz sedasız devrim
Ahmet Taşgetiren

Ahmet Taşgetiren

YPG babasının hayrına mı?
Ali Erkan Kavaklı

Ali Erkan Kavaklı

Okuma tutkusu
Engin Ardıç

Engin Ardıç

Meşru Kemal
Ergün Diler

Ergün Diler

Kılıç dansı
Fatma Barbarosoğlu

Fatma Barbarosoğlu

Küfür ile şükür arasında...
Haşmet Babaoğlu

Haşmet Babaoğlu

Günümüz çocukları...
Hüseyin Gülerce

Hüseyin Gülerce

F. Gülen tam bir sosyopat
Kurtuluş Tayiz

Kurtuluş Tayiz

2019 hesapları
M. Fatih Çıtlak

M. Fatih Çıtlak

Hoşça bak zâtına...
Nagihan Alçı

Nagihan Alçı

Sibel Eraslan

Sibel Eraslan

Yavuz Bahadıroğlu

Yavuz Bahadıroğlu

Osmanlı ailesinde iftar zamanı
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

GALAKSİ HABER Haberin devamı için tıkla... [Künye]   [İletişim]   [Kullanım ve Gizlilik şartları]   [Rss]    haberturkmen.com Doğan Haber Ajansı abonesidir.

Adres: Başakşehir 1. Etap A-2 Blok D:3 Başakşehir - İSTANBUL
İletişim: (0212) 552 8181